Klasická masáž
Klasická masáž je efektivní metodou léčby a prevenci různých druhů onemocnění. Masáž pomáhá odstranit bolest, otoky, srůsty, normalizuje pohlavní funkce, urychluje procesy regenerace poškozených tkání. Masáž obnovuje sílu unavených svalů, zvyšuje její výkonnost, posiluje klouby a vazy.
Mezi hlavní metody, používané při tomto druhu masáže, patří hlazení, tření, mačkání, hnětení a chvění. Počet opakování jednotlivých masážních metod se liší a závisí individuálně na pacientech a některých dalších faktorech (věk, zdraví apod.). Některé praktiky je nutné opakovat 4-5 x, některé méně.
Hlazení je používáno na začátku a na konci masáže, stejně jako při změně techniky. Pohlazení čistí pokožku od zrohovatělých buněk a zůstatků vylučování potních a mazových žláz. Následkem takového působení se čistí kožní dýchání, zesilují se výměnné procesy v kůži, zvyšuje se tonus pokožky, zanechává ji hladší a elastičtější. Prospěšný účinek má tato metoda i na krevní cévy, díky ní se stávají pružnějšími.
Hlazení se používá s cílem úlevy od bolesti po úrazu a dalších onemocněních. Jeho účinek na nervovou soustavu závisí na dávkování a metodách: hluboké hlazení dráždí nervovou soustavu, povrchní hlazení naopak uklidňuje. Obzvláště vhodné je provádět metodu hlazení při nespavosti a zvýšené podrážděnosti nervové soustavy, po velké fyzické námaze, při traumatických zraněních.
Při provádění hlazení ruce volně klouzají po těle, pohyby jsou měkké a rytmické. Tyto techniky se nikdy nedotýkají hlubokých vrstev svalové hmoty, pokožka se nepohybuje. Na pokožku se nejprve nanáší olej, a plynulými pohyby se vtírá do těla, které se při tom uvolňuje a zahřívá.
Aplikovat hlazení je možné i jako samostatné masážní působení. Častěji se používá ve spojení s dalšími technikami masáže. Obvykle procedura začíná a končí hlazením. Končí tak i každá masážní technika.