Jump to content


HISTORIE



Sanatorium „Villa Charlotte“ najdeme v Karlových Varech, v největším českém lázeňském městě tzv. západočeského lázeňského trojúhelníku. Město leží v malebné soutěsce řeky Teplé při soutoku s řekou Ohře, v nadmořské výšce 374 m a je obklopeno lesnatými kopci. Světovou slávu přinesly městu horké minerální prameny s jejich unikátními vlastnostmi. Velkolepé přírodní scenérie a překrásná architektura staveb dodávají tomuto starobylému městu s více než 600 letou historií neopakovatelnou a kouzelnou atmosféru.

Území, pokryté teplými prameny , bylo osídleno již v dávných dobách. První obyvatelstvo tvořili Keltové, staří Slované a germánské obyvatelstvo. Ve XIV. století se na místě nynějších Karlových Varů rozkládalo Loketské královské území. Podle legendy císař římský a král český Karel IV. zde při lovu zranil jelena. Raněné zvíře lovci nalezli u léčebných pramenů, které všechna zranění okamžitě zacelily.

Město bylo založeno v roce 1342. Historické jádro tvoří věž bývalého loveckého zámku, vystavěného pro Karla IV přibližně v roce 1358 nedaleko od minerálního pramene „Vřídla“. Pobyt Karla IV v nové osadě byl mnohokrát zaznamenán v historických análech města. První budovy a tržiště vznikly nedaleko uvedeného zámku a odtud se město potom postupně rozšiřovalo. V roce 1370 Karslbad (Karlovy Vary) obdržely privilegia svobodného města.

První lázeňské domy vznikly už v roce 1522, protože v tomto období se datuje objevení a určení léčebných vlastností horkých minerálních pramenů. Nejstarší pojednání o nich náleží lékaři V. Payerovi z Lokte. Po skončení třicetileté války přichází aktivní rozkvět lázeňského města. Karlovy Vary se rozrůstají, dochází ke vzniků a rozvoji řemesel.

V XVIII.století vědci a lékaři usilovně zkoumají a sledují karlovarské prameny. V tomto období byly rozpracovány první metody lázeňské léčby, které se ve velkém rozsahu zachovaly a využívají se i v současné době. Lékař David Becher patří k řadě učenců této doby. Jako první určil chemické složení karlovarské minerální vody, podtrhl význam kysličníku uhličitého v pramenech a doporučil užívání léčebných vod bezprostředně u pramene. V roce 1722 předložil nové postupy v léčení, poprvé uvedl ozdravující dietní program a procházky v přírodě.

Největšího rozkvětu dosahuje město v XVIII-XIX . století, kdy se začíná se stavbou většiny historických budov a významných památníků. Patří k nim Mlýnská kolonáda, Městské divadlo, Grandhotel Pupp, Tržní kolonáda, Vřídelní kolonáda, budova Lázní I., Poštovní dvůr a nepřeberná řada lázeňských budov a vil.

Světovou slávu Karlových Varů doplňuje plejáda významných osobností, které navštívily lázně. Mezi nimi byl i ruský car Petr I., který zde pobýval opakovaně v letech 1711-1712. Často přijížděl saský kurfiřt a král polský Bedřich August Silný. K dalším význačným návštěvníkům se řadí- K.V.Metternich, první český prezident T.G.Masaryk, spisovatelé a skladatelé Adam Mickiewicz, Nikolaj Gogol,Ivan Turgeněv, Karel Marx, Karel Čapek, Johann Sebastian Bach, Frederik Chopin, Ferenc Liszt, Ludvig Van Beethoven, Antonín Dvořák a mnoho jiných. Klasik německé literatury Goethe se sem vracel 13 x. Syn Mozarta je pohřben na místním hřbitově.

Koncem XIX. století byla v západní části Karlových Varů zahájena výstavba v typicky světském stylu – vzniká část zvaná „Westend“. Tento název určité části města se poprvé objevil v Anglii. Díky převaze západních větrů bylo ovzduší v západní části města vždy čistší a podmínky pobytu byly tedy proto příjemnější. Na základě všech těchto faktů začínají vznikat v západních částech evropských měst prestižní čtvrti pro aristokraty – staví se paláce,parky, divadla apod. Tyto čtvrti nesou dle tradice pojmenování „Westend“, což v doslovném překladu znamená „západní předměstí“ , v protikladu k dělnickým předměstím „ Eastendu“. Jakmile se všechny tyto změny dotkly výstavby příznivě umístěných objektů v novém komplexu Karlových Varů, nemohlo lázeňské město zůstat pozadu za současnými módními vlivy.A právě v této části Karlových Varů, v tiché a zelení obklopené ulici, která byla pojmenována po ruském caru Petru I., častém návštěvníkovi tohoto znamenitého lázeňského města, byla postavena podle projektu rakouského architekta Alfréda Bayera v letech 1891 –1893 pro rodinu vídeňského dvorního stavebního dodavatele D. Klemma „ vila „č.1“. Tato budova – v souladu s tehdejší tradicí dávat domům vlastní jména – byla pojmenována „Villa Charlotte“ a to podle jména dcery majitele – Chartlotty Klemm.

V roce 1999 byla provedena generální rekonstrukce budovy. Aniž by „Villa Charlotte“ pozbyla svoji útulnost a kouzlo, změnila se v moderní sanatorium , jež plně odpovídá největším nárokům a potřebám hostů a pacientů ,kteří přijíždějí do Karlových Varů za odpočinkem a léčením.

V Karlových Varech najdeme patnáct horkých minerálních pramenů, dvanáct z nich je známo už více než 500 let.

V okolí Karlových Varů se nachází největší golfové hřiště ve střední Evropě, které vzniklo v období mezi I. a II. světovou válkou. Nabídka celkového sportovního a kulturního vyžití je široká – tenisové kurty, dostihová dráha, sportovní letiště, golfová hřiště , stejně tak jako výhodná místa pro rybaření a lov. Pravidelně se v Karlových Varech konají různé koncerty, v létě tu probíhá tradiční každoroční „Mezinárodní filmový festival“.

V současné době Karlovy Vary představují administrativní centrum kraje , počet obyvatel čítá přibližně 60.000,-. Díky své proslulosti a rozvinuté infrastruktuře lázeňské město každým rokem navštíví více než 100 000 hostů a jeho popularita roste rok od roku stále více.

Kontaktní informace

Villa Charlotte
Petra Velikého 4
360 01 Karlovy Vary
Česká republika
IČ:
DIČ